Tulevikutööstuses on tähtsal kohal kõrgtehnoloogiline tootmine ning strateegiliselt oluliste keemiliste elementide ja erimaterjalide kättesaadavus. Tallinna Tehnikaülikooli mehaanika ja tööstustehnika instituudi professor Tauno Otto rääkis lähemalt, milliseid võimalusi annaks õppiva tehase rajamine nende materjalide taaskasutusmeetodite väljatöötamiseks ja rakendamiseks Ida-Virumaal.
Väljavõtteid Tauno Otto ettekandest
- Kui Tööstus 4.0 hõlmab tootmistsüklit tootedisainist valmistamiseni, siis tööstus 5.0 arvestab ka seda, et igal tootel on eluaja lõpp. Püüame seda jälgida ja võimalusel pikendada, näiteks toodet parandades, pidades silmas ressursitõhususe põhimõtteid.
- Õppiv tehas kasutab andmeid reaalajas õppimiseks ja tootmisprotsessi parendamiseks.
- Virumaa õppiv tehas tegeleks teisese toorme taaskäitluse uurimisega (nt magnetid, akud, elektrolüüserid), võimaldades ühtaegu strateegiliselt tähtsate elementide töötlemist ja kasutamist ning uuringud, kuidas vajalikke meetodeid edasi arendada.
- Õiglase ülemineku fondi toel loodav labor võimaldab testida nii trükitava elektroonika võimalusi kui ka teisi koostöörobootika lahendusi.
- Virumaal on hea positsioon õppiva tehase loomiseks, sest nii Tartu Ülikool kui Tallinna Tehnikaülikool on siin juba kohal.