„Nutikast kahanemisest kestliku suurtööstuseni. Ida-Viru tuleviku visandid“

14. novembril toimub Tartu Ülikooli Narva kolledžis Ida-Virumaa Õiglase Ülemineku Foorum „Nutikast kahanemisest kestliku suurtööstuseni. Ida-Viru tuleviku visandid“.

Ida-Virumaa üleminek senisest kestlikumale ja teadusmahukamale arenguteele eeldab nii tehnoloogilisi, majanduslikke kui ühiskondlikke muutusi, mis on ühtaegu õiglased ja kaasavad. Seekordsel foorumil võtame kõrvuti tehnoloogilise innovatsiooniga vaatluse alla ka tööjõuturgu puudutavad uuendused, mis on vajalikud muutuste soovitud suunas juhtimiseks. 

Ootame foorumile ettevõtjad, otsustajad ja teisi kohaliku elu eestvedajaid, et inspireerivate teemakäsitluste ajel arutleda Ida-Virumaa ja kogu Eesti tuleviku üle uudse nurga alt ja tunda ära muutuste tuules sündivaid võimalusi.   

Täpsema registreerumisinfo  avaldame lähiajal.

Päevakava

Päevakava on täiendamisel

9.00–10.00 registreerumine ja tervituskohv

10.15–10.30 tervitus

10.30–10.40 Õiglase Ülemineku Fondi (ÕÜF) roll Ida-Virumaa majanduse ja kogukondade toetamisel, Ivan Sergejev, Õiglase Ülemineku Fondi koordinaator 

10.40–10.50 ÕÜF-i teadus- ja haridusmeetme rakendamise esimese aasta kokkuvõte, Mare Roosileht, õiglase ülemineku fondi teaduskonsortsiumi juht, TalTechi Virumaa kolledži direktor

10.50–11.00 Ida-Viru tulevikuvisioonid, esineja täpsustamisel

11.00–12.00 sektsioon 1. Õiglane üleminek ja kestlik tööstuspoliitika

Kuidas tehakse kestlikku tööstuspoliitikat maailmas? Kuidas teha seda Eestis ja tuleviku Euroopas? Kuidas visandame Ida-Virumaa tulevikku õiglase ülemineku ja rohelise tööstuspoliitika ühendamise teel? Kuidas nutikalt planeerida ja ajastada õiglast üleminekut ning kaasata sellesse nii senise kui ka uudse tööstuse võimekus ja potentsiaal?

  • 11.00–11.10 Rohelise tööstuspoliitika roll õiglase ülemineku toetamisel, Erkki Karo, TalTechi Nurkse instituudi täisprofessor tenuuris
  • 11.10–11.20 Ülevaade Euroopa tööstuspoliitika uutest suundadest, Maive Rute, Euroopa Komisjoni siseturu, tööstuse, ettevõtluse ja VKE-de peadirektoraadi peadirektori asetäitja
  • 11.20–12.00 arutelu Kuidas teha rohepööret nii, et raha ei saaks otsa ja Hiina ei koliks tuppa?“, esinejad täpsustamisel

12.00–12.30 sirutuspaus

Järgnevad sektsioonid toimuvad paralleelselt kahes ruumis (mõlemat sektsiooni salvestatakse ja kantakse üle)

12.30–13.30 sektsioon 2. Ida-Viru tööturg siirdeajastul: kuidas prognoosida prognoosimatut?

Mitmekesistuv ja muutuv majandus vajab paindlikumat tööjõuturgu – kuidas seda saavutada? Millised on võimalused pakkuda paindlikumalt tööd ja töötajate oskuste arendamist? Millised on paindlikud käitumispraktikate põhised lahendused?

  • 12.30–12.40 Tööjõuturu siire ja võimalused seda suunata, Triin Vihalemm, Tartu Ülikooli kommunikatsiooniuuringute professor
  • 12.40–13.30 arutelu „Ida-Virumaa tööjõuturu eripärad ja võimalused?“, arutelu juhib Sten Torpan, Tartu Ülikooli kriisisotsioloogia nooremteadur, teised esinejad on täpsustamisel

Millised tegurid kujundavad piirkondlikku tööjõuturgu, millised on osapoolte pikaajalised (info)vajadused, kuidas hinnatakse Ida-Viru tööjõuturu tulevikuarenguid, mis soodustab ja takistab omavahelist infovahetust ja koostööd paindliku ja kvaliteetse tööjõuturu kujundamisel Ida-Virumaal?

12.30–13.30 sektsioon 3. Nutikad lahendused ja teadusmahukas ettevõtlus

Tööstuse arengut suunavaid plaane on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium teinud 2017. ja 2023. aastal, kuid need on tegelikust arengust sammu maha jäänud. Ministeeriumi poliitika ei ole jõudnud arvestada 2017. aastal tulnud digipööret ja praegust tehisaru esiletõusu. Mida uutest suundadest teada ja kuidas muutustega sammu pidada?

  • 12.30–12.45 Tööstus 5.0 – inimkeskne lähenemine, õppiv tehas kui tulevikusuundumus, Tauno Otto, TalTechi mehaanika ja tööstustehnika instituudi täisprofessor tenuuris
  • 12.45–13.00 Tulevikuenergeetika väljakutsed ja lahendused ettevõttele ja lõpptarbijale
  • 13.00–13.30 arutelu „Energeetika ja tööstuse tulevikusuundumused“

13.40–14.30 lõuna

14.30–15.20 lõpuarutelu – arvamusliidrite kokkuvõte foorumist

15.30–16.30 kitsama ja praktilise fookusega töötoad teadusrühmadega kohtumiseks ja vestlemiseks (teemad on teadusrühmadega täpsustamisel)

Kõrvalprogramm: rahastajate konsultatsioonid kogu päeva vältel (täpsustamisel)

Esinejad

Mare Roosileht
Mare Roosileht

Õiglase ülemineku teaduskonsortsiumi juht, TalTechi Virumaa kolledži direktor

Erkki Karo
Erkki Karo

TalTechi Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi täisprofessor tenuuris

Triin Vihalemm
Triin Vihalemm

Tartu Ülikooli kommunikatsiooniuuringute professor

Maive Rute
Maive Rute

Euroopa Komisjoni siseturu, tööstuse, ettevõtluse ja VKE-de peadirektoraadi peadirektori asetäitja

Tauno Otto
Tauno Otto

TalTechi mehaanika ja tööstustehnika instituudi täisprofessor tenuuris

Sten Torpan

Tartu Ülikooli kriisisotsioloogia nooremteadur

Ivan Sergejev

Õiglase Ülemineku Fondi koordinaator

Yngve Rosenblad

OSKA peaanalüütik, SA Kutsekoda

Anneki Teelahk

Töötukassa Ida-Virumaa osakonna juhataja

Jaanus Purga

Töötubade teemad

Konverentsi põhiprogrammile järgnevad töötoad pakuvad head võimalus teadlastega vahetult suhtlemiseks ja teid huvitaval teemal praktiliste teadmiste hankimiseks. Palume kontaktitubades osalemiseks anda oma huvist märku registreerimisvormis.

Kontaktituba korraldatakse üksnes piisava huviliste arvu korral. 

Igal ettevõttel on väärtuslikke andmeid. Tihtipeale võib nendest andmetest väärtuse loomine aga jääda võimekuse või oskuste taha. Töötoas räägime, kuidas andmed kiiresti ja vähese vaevaga ettevõtte heaks tööle panna. Vaatleme kogu andmeteaduse protsessi alates andmetöötlusest kuni masinõppemudeli loomise ja häälestamiseni. 

Korraldaja: Kristo Raun, Tartu Ülikooli suurandmete nooremteadur 

Tööstus liigub kiiresti tarkade ja digitaalsete tehnoloogiate rakendamise, sh tehnoloogiliste protsesside ja seadmete digitaliseerimise suunas. Tööstusprotsesse on võimalik jälgida arvutite ja teiste seadmete ekraanidelt. Tarkvara abil saab jälgida protsessi tööparameetreid ja tehnoloogilist režiimi. 

Töötoas õpime õpimudeli toel, kuidas jälgida reaalajas seadme seisundit, ennustada laagrite ja võllide rikkeid õigel ajal ning kõrvaldada vigu. Osalised saavad katsetada omal käel mitmesuguseid laagreid.  Samuti anname näpunäiteid, kuidas kontrollida seadme seisundit kaugjuhtimise teel, salvestades reaalajas suuri andmekogusid. 

Korraldajad: Karolina Kudelina ja Veroonika Shirokova, Tallinna Tehnikaülikoolist