Ühiskondlikel muutustel on otsene mõju inimeste tervisele. Senised andmed näitavad, et Ida-Virumaa elanike tervis on võrreldes ülejäänud Eesti elanikega halvem: madalam oodatav eluiga, vähem tervena elatud aastaid ning enam kroonilisi haigusi, sh astmat laste hulgas. Samas arstiabi on Ida-Virumaal tihti raskemini kättesaadav kui mujal Eestis, samuti napib eeskätt venekeelsel elanikkonnal sageli infot tervislike eluviiside kohta.
Projektis võetakse vaatluse alla Ida-Viru piirkonna elanike tervis ja terviseteenuste kasutamine ning tehakse kindlaks Ida-Virumaa tervisesüsteemi nõrgad küljed. Samuti pannakse kokku mõõtemetoodika, mis võimaldab seirata Ida-Viru elanikkonna tervisemuutusi, ennustada arengusuundi ning kavandada vajalikke sekkumisi tõenduspõhiselt.
Kogutud andmete põhjal loome kõige tõenäolisema teekaardi, kuidas elanike tervis muutub piirkonna tervisesüsteemi eri tulevikustsenaariumite korral. Uuringu tulemused liidetakse keskkonna- ja tervise seirebaromeetrisse, mis aitab muutusi tulevikus jälgida ja prognoosida.