19. veebruaril toimus Õiglase Ülemineku Fondi (ÕÜF) kõrgkoolidevahelise teaduskonsortsiumi teadlaste ja ettevõtjate koostööseminar „AI revolutsioon tootmises: mida ettevõtjad peavad teadma“.
Seminari juhatas sisse ja tegi kokkuvõtte kõrgkoolidevahelise teaduskonsortsiumi juht, TalTechi Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht. Tema hinnangul kujunes rohkearvulise osavõtjaskonnaga (kohapeal oli üle 90 osalejat, veebis ligi 20 osalejat) seminar väga sisukaks. Ettevõtjad said võimaluse viia end kurssi uusimate tehisintellekti arengutega ning teadlased said konkreetset tagasiside ettevõtjate ootuste kohta.

Fotol: Mare Roosilehe sõnul õnnestus seminaril tuua ühise laua taha nii valdkonda uurivad teadlased kui Ida-Virumaal tegutsevate ettevõtete ning organisatsioonide juhid ja spetsialistid.
Avaettekanne ning kogu arutelu juhtimine oli TalTechi IT Kolledži vanemteadur ja AI ekspert Birgy Lorenzi poolt. Ta tõi hulgaliselt huvitavaid näiteid (Amazon, Radisson, Zara, BMW jmt) , kuidas rahvusvahelistes korporatsioonides on rakendatud AI lahendusi klientide ootuste paremaks täitmiseks ning tootmise efektiivsemaks muutmiseks. Lisaks markeeris ta peamised riskid, mis võivad tekkida AI kontrollimatu kasutusega nii organisatsioonide kui üksikisikute tegevused.

Fotol: Birgy Lorenzi sõnul on Ida-Virumaa puhul tehisintellekti rakendamisel eriline potentsiaal, kuna piirkonnas tegutseb hulk tugevaid tööstusettevõtteid. Need ettevõtted vajavad innovatsiooni ja uusi lahendusi säilitamaks konkurentsivõimet ning kohandumaks kiiresti muutuva majanduskeskkonnaga.
T.J. Seebecki elektroonikainstituudi vanemteadur Alar Kuusik tõi oma ettekandes välja kolm suundumust tehisintellekti arengutes, mis võimaldavad ettevõtetel kuludelt kokku hoida.
Kuusiku esile toodud suundumistest esimene on andmete töötlemine lokaalsetes 5G võrkudes kohapeal. Teine on soodsate pildituvastuse sensorite kasutamine. Ning kolmas ka nö väikeste keelemudelite rakendamine ettevõttekesksetes lahendustes.
Alar Kuusik tõi mitmeid näiteid, et nutikate AI-lahenduste tegemiseks piisab ka mõnesajast eurost.

TalTechi Virumaa kolledži doktorant-nooremteadur Karle Nutonen tõi oma ülevaates esile, et kui Tööstus 4.0 lähenemises püüti tootmisprotsesse täielikult robotiseerida, siis Tööstus 5.0 kontseptsioonis tegeletakse inimese ja robotite koosloomega. See loob suurem paindlikkuse – näiteks on nn digitaalsete kaksikute vahendusel võimalik juhtida ühest riigist hoopis teises riigis olevaid tootmisroboteid.
TalTechi mehaanika ja tööstustehnika instituudi teadurid Kashif Mahmood ja Simone Luca Pizzagalli andsid oma ettekandes ülevaate olemasolevatest 3D tehnoloogiatest ning Eesti ettevõtetes tehtud 5G rakendustest.
TalTechi Virumaa kolledži vanemlektor ja robot-inimene koosloome arendamise uurimisrühma juht Olga Dunajeva rääkis esitluses võimalustest, mida teadlased saavad juba täna pakkuda Ida-Virumaa ettevõtetele tootmisprotsesside turvaliseks robotiseerimiseks.


Fotodel: Karle Nutonen (vasakul) sõnul võimaldavad AI-lahenduses Tööstus 5.0 lähenemises teha väga efektiivset rahvusvahelist koostööd. Olga Dunajeva (paremal) juhitava kõrgkoolidevahelise teaduskonsortsiumi robot-inimese koosloome uurimise töörühma eesmärk on pakkuda ettevõtetele kasutajakeskselt disainitud lahendusi.
Ettevõtjad sõnastasid oma vaateid
Seminari osalenud said teha laudkonniti rühmatöid, mille käigus sõnastati ettevõtjate peamisi visioone ning vajadusi tehisintellekti kasutamisel. Toon neist aruteludest mõned nopped.
Ettevõtjate unistusteks on näiteks AI kasutamine standardsetele kliendipäringutele vastamisel ning tootmisprotsessi optimeerimisel. Samuti energiakasutuse optimeerimisel ning CO2 heitmete ja muu raiskamise vähendamisel.
Teadlastelt oodatakse näiteks lahendusi põlevkivi valdkonnas ning ühiseid arendusprojekte, mis aitaksid mõista ettevõtjate vajadusi ning ületada erinevaid hirme.
Võimalike konkreetseid lahendusi ootavad seminarist osavõtjad näiteks hoolduse, energiatõhususe tagamise, protsesside optimeerimise ning kvaliteedikontrolli valdkondades. Aga ka klientide päringutele vastamisel, koolituste korraldamisel ning erinevate andmete ristkasutuste lahenduste loomisel.
Kokkuvõttes tuleb veel lisada, seminar võimaldas olulisi kontaktide loomist, mis saavad olla aluseks konkreetse koostöö alustamiseks.
Tekst: Ivo Rull, TalTechi Virumaa kolledži turundus- ja kommunikatsioonispetsialist
Fotod: Dmitry Matveev, TalTechi Virumaa kolledži multimeediaspetsialist