Ringmajandus ja täppistootmine on tööstuse tulevik  

Tulevikutööstuse energiavajadus üha kasvab. Seepärast sunnib ressursside piiratus otsima üha targemaid võimalusi tootmise optimeerimiseks. Targa tehase eesmärk on toimida oluliselt energiaefektiivsemalt, leiti Õiglase Ülemineku Foorumi arutelus „Energeetika ja tööstuse tulevikusuundumused“.  

Arutelul osalesid Eesti Masinatööstuse Liidu tegevjuht Andri Haran, FinEsti Targa Linna Tippkeskuse energiapoliitikate praktik-professor Einari Kisel, Tartu Ülikooli robootika kaasprofessor Karl Kruusamäe, strateegilise mineraalse ja süsinikupõhise ressursi ringmajanduse tippkeskuse juht, professor Riina Aav. Arutelu juhtis TalTechi Virumaa kolledži professor Allan Niidu. 

Väljavõtteid arutelul kõlanud sõnumitest: 

  • Einari Kisel märkis, et Eesti on energia hinna poolest tubli Euroopa keskmik. Olukorra teeb keeruliseks tõsiasi, et meie naabriteks on odava energia tšempionid Soome ja Rootsi. Seega saaks Eestisse meelitada tööstusi, mis pole nii energiamahukad ja sooviks soodsamat tööjõudu kui Põhjamaades. Üks võimalus selleks võiks olla näiteks soojuspumpade tootmise ja arendamisega seotud tööstus.  
  • Kombineerides ringmajandust tehisaru ja 3D printimisega, saaksime tulevikus täppistootmise nii jäätmetest kui ressurssidest. Eesmärk toota üksnes nii palju kui vaja,  oleks huvitav nii teaduse kui tööstuse vaatest. 
  • Karl Kruusamäe rõhutas energiakindluse ja -turvalisuse tagamise vajadust. Targa tehase juures on tähtis teha asju oluliselt energiaefektiivsemalt. 
  • Riina Aav viitas, et taastuvenergia kasutust piirab selleks vajalike mineraalide nappus.  Ka ringmajanduse lahendused vajavad märkimisväärselt energiat. Kui aga võrrelda energiakulu, mis kaasneb ressursside kaevandamise, töötlemise, rafineerimise ja puhtaks aineks eraldamisega, siis olemasoleva ümbertöötlemine ikkagi ressursisäästlikum. Ringmajandus võib pakkuda lahendusi, mis on praegustest paremad. 
  • Andri Haran selgitas, et ettevõttele on tähtis konkurentsivõime ja energiahind on vaid osa sellest. Ettevõttele on kõige olulisem energia kättesaadavus, prognoositavus ja maksumus. Investeeringut planeerimiseks on oluline teada, milline on energia hind 3–5 aasta jooksul ja millises mahus seda saada on.

Järelvaata arutelu!

Loe samal teemal

Milliseks kujuneb Ida-Virumaa majandusmaastik paarikümne aasta pärast, pole praegu veel selge. Küll aga on teiste Euroopa siirdepiirkondade näitel teada, et

Oleme harjunud majandusarengust ja innovatsioonist rääkides mõõtma selle kasvu ja kiirust. Käimasolev tööstuspoliitika debatt viitab tõsiasjale, et majandusarengu mahust ja

Tulevikutööstuses on tähtsal kohal kõrgtehnoloogiline tootmine ning strateegiliselt oluliste keemiliste elementide ja erimaterjalide kättesaadavus. Tallinna Tehnikaülikooli mehaanika ja tööstustehnika instituudi